SK CZ

História kúpeľov Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy.

Prvá zmienka o obci Vyšné Ružbachy je z roku 1288, ked' Šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné a Vyšné Ružbachy. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Z kúpeľov Vyšné Ružbachy sa stalo známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. V roku 1744 po vymretí priamej vetvy rodu Ľubomirskych, kúpele Vyšné Ružbachy začali meniť majiteľov čo im očividne neprospievalo.

Až v roku 1825 sa kúpele Vyšné Ružbachy stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Postavil si tu kaštieľ, nový kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Jeho syn Daniel Jozef Jony ako dedič spravoval kúpele až do roku 1865, kedy sa dostali na krátky čas aj do majetku Kežmarského lýcea. Od lýcea kúpil kúpele v roku 1882 poľský gróf Andrej Zamoyski. V roku 1923 dal postaviť staviteľovi Oskarovi Zuberovi prírodné termálne kúpalisko, ktoré bolo toho času najväčšie na Slovensku. Postupne sa začali meniť Vyšné Ružbachy na jedny z najmodernejších kúpeľov na Slovensku.

Biely Dom, jedna z dominánt histórie kúpeľov, bol postavený na zelenej lúke v priebehu jedného roka na travertínovej kope v biedermeierovom slohu. Tento navrhol architekt Kesselbauer z Levoče, pričom plány a výstavbu uskutočnil Ing. Jozef Kováč. Túto modernú budovu dal postaviť gróf Zamoyski, aby slúžila na stravovanie. Dnes slúži ako jedáleň, kaviareň a spoločenské centrum.

Plány majiteľov na rozmach kúpeľov však prekazila druhá svetová vojna a znárodnenie. V roku 1952 prešli kúpele Vyšné Ružbachy pod správu ROH. Od roku 1957 sa vrátili kúpele zas pod správu štátu. Zvláštnosťou kúpeľov je jazierko KRÁTER, prírodne naplnené termálnou vodou z prameňa Izabela. Je situované na vrchu travertínovej kopy a od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom.